A motivációs checklista, amit nemrég készítettem, egy kis kiegészítésre szorult.
Nagyfiamnál, aki lassan 7 éves lesz, nagyon jól működik a to do listes tábla. Érti a lényegét, sokszor szólni sem kell, hogy mi a feladata, megnézi és csinálja. A plusz zöld pontokért is mindent megtesz, nem áll meg, amikor már megvan az előirányzott minimum 2 darab. Nála nagyon bevált a dolog.
Középsőm, 4 és fél évesen kiakadt a második napon, hogy miért tettünk vissza mindent, ő nem akarja megint megcsinálni az összes feladatot. 😀 De látja a bátyját, és a példa húzza őt is. Szerintem ő nem rakta még egészen össze a dolgot, nem tud még hosszabb távlatokban gondolkodni, de majd megérti és belejön ő is.
Miatta készítettem az órarendet. Ő még nem tudja a napokat számon tartani, nem tudja, hogy hétköznap van, vagy hétvége, kell-e oviba menni vagy nem, mi lesz másnap, mit kell este kikészíteni. Ez utóbbi a Nagynak is gondot okoz néha. A neveket és napokat azért írtam ki rendesen betűkkel, hogy Nagyfiam gyakorolhasson, ismerkedhessen velük. Az ikonok pedig jelzik az aznapi extra elfoglaltságokat. Ezek közül sok az oviban van, úgyhogy hozni-vinni csak ritkán kell őket (Hála Istennek!), de a holmit össze kell készíteni. A képekre “… icon” keresőszavakkal, angolul kerestem rá, és megszerkesztettem a gépen a táblázatot. Az első két oszlopban a napok neve és típusa szerepel, azaz: hétköznap – óvoda, hétvége – otthon. Az óvodát a gyerekek kedvenc játékával jelöltem, nem akartam egy zászlós intézményt betenni, inkább olyasmit kerestem, amit szeretnek. A nevek alatt az aznapi elfoglaltságok ikonjai szerepelnek, így nem kell tudniuk olvasni: sakk, logopédia, torna, úszás, foci, baba klub és a család. Ez utóbbit GIMP képszerkesztővel raktam össze, mert ugye nem egy népszerű családmodellt hoztunk össze, amihez ikon is tartozna (mint amilyen az egyedül álló szülő, a melegházaspár vagy az egyfiú-egylány + esetenként babakocsi, vagy a nagycsalád valamilyen összeállítása, amiben azonban mindig szerepel lány gyermek … 😛 )
IKEA FISKBO keretbe tettem (kisgyerekek mellett külön előnyös, hogy nem üveg van benne, hanem műanyag), és mágneses jelzővel láttam el, hogy a gyerekek követni tudják, milyen nap van. A piros jelölőt kartonból vágtam ki, és öntapadós mágnescsíkot ragasztottam a hátuljára. Hogy fent maradjon a táblázaton, az A4-es lap és a keret hátlapja közé egy fémlapot tettem, amit konzervdobozból vágtam ki háztartási ollóval (Nem tudom mit szólt hozzá az éle, minden esetre nem kellett erőltetni, jól vitte.). majd kalapáccsal kicsit kilapítottam, hogy ne legyen olyan hullámos és szépen feküdjön a lapok között. Már csak ara vár, hogy felfúrjam.
Hozzávalók:
- Számítógép és nyomtató vagy papír és toll
- A4-es képkeret
- Konzervdoboz (min 400 g-os)
- Olló (erős)
- Kalapács és deszka
- Karton (kis darab)
- Mágnes (én öntapadósat használtam)
A motivációs tábla Kisfiamnak pedig egyelőre mágneses játék. 😀
A szabályokon annyit módosítottunk, hogy nem kell minden nap mindent megcsinálni egész héten ahhoz, hogy megkapják a megbeszélt jutalmat, hanem megmondjuk nekik, hány smilet kell gyűjteniük. Ezeket akkor kapják, amikor adott napon minden feladatot sikerült megcsinálniuk. Így egyrészt nem fordulhat elő, hogy hétfőn elbukják az a heti ajándékot, és vasárnapig haszontalanná válik a tábla, másrészt az általuk kiszemelt jutalomhoz tudjuk mérni, hogy hány napon kell jól teljesíteniük.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: