Ha az ember cserkész, akkor nem csak farsang idején készíti buzgón a jelmezeket, vele ez az év bármely szakaszában előfordulhat. Amikor azonban biztosan, az a nyár. Ilyenkor a táborok fontos alapja és háttere a keretmese, egy olyan téma – ez lehet például történelmi esemény/személy élete, mese, film, regény -, amit mindenki ismer, így bele tudja magát élni a történetbe. Erre a keretmesére fűzzük aztán fel a tábor teljes programját. A keretmese ruhákat mindig igyekszünk igényesen elkészíteni – a farsanggal ellentétben ezeket 5-10 napig használjuk, így nem járunk úgy, februárban, amikor csak egyszer bújunk bele. (A jó keretmeseruha ismérve nem csak az igényesség, hanem a multifunkcionalitás is, de ez a poszt most nem erről szól.)
Az I. cserkészkerület (Buda és környéke) idén 3. alkalommal rendezte meg KNT-jét (Kerületi Nagytábor), ez alkalommal Csokonyavisontán, megközelítőleg 2500 cserkésszel. A keretmesét pedig a Star Wars adta. Drágauram kapta Yoda szerepét (mondtam neki, hogy legközelebb olyat keressen, akinek maszkot nem kell csinálnom:P ), mit volt mit tenni (15-16 ezer között mozog egy ilyen jelmez), nekiálltam (így is kb. 10 ezer volt az alapanyag).
A ruha nem okozott nagy problémát, egy bő gatya, amit madzaggal kötött meg a derekán, egy ujjatlan felső hátul cipzárral, hogy bele tudjon bújni, egy hosszú anyagcsík övnek és egy köntös nagy kapucnival. Mindhez egy-egy megfelelő ruhadarabja alapján készítettem szabásmintát.
A kezek és lábak is sem okoztak túl nagy fejtörést. Filccel dolgoztam, mert azt nem kell szegni. 😛 Egy kesztyűjét vettem alapul a kezekhez, a körmöket először kétoldalas ragasztóval rögzítettem, majd, hogy ne hagyja el őket, kézzel oda is varrtam, a csukló felett tépőzárral kapcsolható. A lábakat a bakancsára “építettem”, a körmöket szintén kézzel varrtam, a talpa alatt gumi fut, mint az esőnadrágokos, hátul ez is tépőzárral záródik.
Aztán jött a feje. Elképzelésem nem volt, hogyan fogom csinálni. Elhatároztam, hogy ezt is ráépítem valamire, mint a lábakat, talán nem fullad bele az Uram, ha nem fekszik fel az arcára. Sokféle dolog megfordult a fejembe, míg végül találtam egy régi bringás sisakot, aminek nincs elöl ellenzője, csak sima ovális. Erre kezdtem építkezni. Először papírból celluxal ragasztottam fel a kigondolt darabokat. ezeket addig alakítottam, míg megközelítőleg pontosan nem illeszkedtek. az így kapott formákat használtam szabásrajznak. Hátul ebbe is cipzárt tettem, e nélkül is fel lehetett volna venni, a sisak nem ment volna bele. Elül a nyaki rész oldalra “nyitható”, mintha ajtó lenne rajta, ez is tépőzárral záródik. Ugrálni, táncolni nem szabad benne, hosszas viselése (főleg melegben) kellemetlen lehet. Szerencsére nem kellett hosszadalmasan benne tartózkodnia, több rövid jelenete volt, amikor hordania kellett.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: